Przejdź do treści
Egzamin praktyczny

Jak zapisać się na egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Autor: Patryk Byczek

Zdobycie uprawnień, które umożliwią prowadzenie pojazdów jest osiągalne wyłącznie po pomyślnym ukończeniu kursu oraz zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu państwowego. Cały proces (który może okazać się długotrwały) skupia w sobie kilka etapów, przez które należy przejść zgodnie z ustaloną kolejnością. Dowiedz się, jak zarejestrować się na egzamin.

Najpierw kurs, następnie egzamin

W naszym kraju uczestnictwo w kursie na prawo jazdy jest obligatoryjne – uczestnictwo to i pomyślne ukończenie kursu stanowi pierwszy etap uzyskania zdolności do prowadzenia pojazdów. Rozpocznijmy jednak od początku. Aby zapisać się na kurs prawa jazdy, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich przez lekarza uprawnionego do wydania stosownego orzeczenia lekarskiego. Jeżeli będziemy mieli owy dokument w dłoniach, należy udać się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy, gdzie otrzymamy numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie się w wybranej szkole nauki jazdy. W przypadku części teoretycznej obecnie jest tak, że szkoły oferują odbycie części teoretycznej zdalnie (najczęściej poza zajęciami z ratownikiem medycznym – te trzeba odbyć w szkole nauki jazdy). Wówczas jedynym wymogiem jest zaliczenie końcowego testu – tzw. egzamin wewnętrzny.

W jaki sposób zapisać się na państwowy egzamin prawa jazdy?

Należy oczywiście wiedzieć, że zapisanie się na państwowy egzamin praktyczny musi być poprzedzone zdanym państwowym egzaminem teoretycznym. Nie ma znaczenia, czy w części teoretycznej braliśmy udział w wybranej przez nasz szkole nauki jazdy, czy uczyliśmy się sami, egzamin teoretyczny, składający się z 32 pytań odbywa się w WORDzie. Na egzamin teoretyczny można zapisać się na kilka sposobów:

  • podczas wizyty w WORDzie,
  • telefonicznie,
  • za pośrednictwem strony internetowej www.info-car.pl.

Niezależnie od wybranego przez nas sposobu zapisania się na egzamin teoretyczny, opłatę za egzamin należy wykonać z góry. Tylko wtedy będziemy mieli zagwarantowane miejsce podczas egzaminu. Państwowy egzamin teoretyczny kosztuje 50 zł.

Egzamin praktyczny

Osoby, które zdały egzamin teoretyczny, mają możliwość podejścia do egzaminu praktycznego. Na państwowy egzamin praktyczny można zapisać się dokładnie w ten sam sposób, w jaki można zapisać się na egzamin teoretyczny – są zatem trzy możliwości. Warto wiedzieć, że na egzamin praktyczny można zapisać się zaraz po zdaniu egzaminu teoretycznego. Wybierając termin egzaminu praktycznego również musimy zapłacić za niego z góry. To, ponownie, daje nam gwarancję, że wybrany przez nas termin jest zarezerwowany wyłącznie dla nas. Państwowy egzamin praktyczny kosztuje 200 zł.

Co obejmuje część praktyczna?

Część praktyczna obejmuje różne zadania na placu manewrowym (wszystko jest oczywiście poprzedzone odpowiednim przygotowaniem pojazdu do ruchu), a sprawdzenie umiejętności na drogach publicznych następuje dopiero po ich skutecznym wykonaniu. Egzaminator na placu manewrowym może poprosić o wykonanie czynności kontrolno-obsługowych pojazdu, takich jak sprawdzenie poziomu płynów czy funkcjonowania poszczególnych świateł. W tym etapie istotne jest prawidłowe nazywanie i wykonywanie poszczególnych czynności.

  1. Czynności kontrolno-obsługowe pojazdu.
    Kandydat „losuje” czynności, które będzie musiał wykonać podczas tak zwanego etapu kontrolno-obsługowego. Osoba egzaminowana ma za zadanie wskazać miejsce w którym znajduje się wylosowany płyn oraz sposób sprawdzenia poziomu danego płynu (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego, płynu spryskiwaczy). Poza płynami osoba egzaminowana musi wskazać poprawne działanie poszczególnych świateł czy sygnału dźwiękowego.
  2. Plac manewrowy.
    Kandydat musi wykonać konkretne manewry na placu manewrowym. Pierwszym zadaniem jest uruchomienie silnika, ruszenie oraz jazda do przodu i do tyłu – tzw. łuk. Na tym etapie kandydat na kierowcę musi zaprezentować płynną jazdę do przodu i do tyłu bez zbędnych zatrzymań, utrzymanie przynajmniej minimalnej odległości od linii pasa ruchu i pachołków oraz precyzyjne zatrzymanie pojazdu w wyznaczonym miejscu.  Następnym zadaniem jest ruszenie na wzniesieniu.
  3. Jazda po drogach publicznych.
    Kandydat musi udowodnić, że potrafi bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Ocena obejmuje takie elementy jak przestrzeganie przepisów ruchu, umiejętne korzystanie z sygnalizacji świetlnej, zachowanie odpowiednich prędkości, stosowanie się do znaków drogowych, prawidłowe skręcanie i zmienianie pasa ruchu.

Jak zapisać się na egzamin praktyczny – podsumowanie

Zapisanie się na egzamin praktyczny – krok po kroku:

  1. Wykonanie badań lekarskich.
  2. Uzyskanie numeru PKK.
  3. Zapisanie się na kurs prawa jazdy w wybranej szkole nauki jazdy.
  4. Ukończenie kursu prawa jazdy.
  5. Zapisanie się na egzamin teoretyczny i uiszczenie opłaty.
  6. Zaliczenie egzaminu.
  7. Zapisanie się na egzamin praktyczny i uiszczenie opłaty.

Potem wystarczy nam już tylko zaliczenie egzaminu, opłacenie wykonania dokumentu prawa jazdy oraz odebranie gotowego dokumentu.

Posty, które musisz znać...

  • Prawo jazdy Czy osoba ze spektrum autyzmu może uzyskać prawo jazdy?

    Prowadzenie pojazdu to nie tylko umiejętność techniczna, ale także wyzwanie psychiczne i fizyczne, wymagające gotowości do szybkiego reagowania i oceny sytuacji na drodze. Czy osoby w spektrum autyzmu mogą uzyskać prawo jazdy? Czy bycie w spektrum autyzmu wyklucza te osoby z możliwości zdawania egzaminu na prawo jazdy? Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy. Spektrum … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Terminy rozpoczęcia kursów w Październiku i Listopadzie 2021

    Podajemy daty rozpoczęcia kursów w październiku i listopadzie 2021 roku: OBŁUŻE, UL. UNRUGA 76: 11.10.2021 25.10.2021 08.11.2021 22.11.2021 WITOMINO, UL. UCZNIOWSKA 25 13.11.2021 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na nas kurs online: KURS TEORII ONLINE: 04.10.2021 18.10.2021 02.11.2021 15.11.2021 29.11.2021 Więcej informacji na stronie facebook lub zapraszamy do kontaktu mailowego.

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Prawo jazdy Jakie prawo jazdy na skuter wodny?

    1 kwietnia na naszym Instagramie nauka.jazdy.zbyszek zdecydowaliśmy się na drobny żart primaaprilisowy, publikując ofertę kursu na prawo jazdy kategorii S… na skuter wodny. Zamierzaliśmy wprowadzić odrobinę letniego humoru, jednak niespodziewanie nasza zabawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy liczne telefony i wiadomości z pytaniami, czy rzeczywiście oferujemy takie szkolenie i od kiedy wymagane jest prawo … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Kurs teorii prawa jazdy kategorii B On-Line!

    Zapraszamy Państwa na kurs teorii prawa jazdy kategorii B online! W związku z panującą pandemią oferujemy Państwu bezpieczne rozwiązanie nauki teorii w domu. Cykl wykładów online obejmuje 9 spotkań, po 90 minut każde spotkanie. Cały cykl trwa 2,5 tygodnia. Transmisja internetowa zaczyna się o 18:00 w poniedziałki, wtorki i środy. Prowadzi je doświadczony instruktor z … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Kategorie prawa jazdy Czy trzeba mieć prawo jazdy na skuter?

    Jazda na skuterze może wydawać się łatwą i przyjemną formą przemieszczania się po mieście, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Jest to również coraz bardziej popularny wybór wśród osób szukających alternatywy dla samochodów czy komunikacji miejskiej. Czy na skuter potrzebne jest prawo jazdy? A może karta rowerowa? Sprawdzamy. Przepisy prawne dotyczące jazdy na skuterze w Polsce Tak … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Kategorie prawa jazdy Czy można zdawać prawo jazdy na automat?

    Chociaż może to się wydawać mniej popularne, zdawanie egzaminu na prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów to opcja jak najbardziej dostępna i coraz chętniej wybierana przez przyszłych kierowców. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taka możliwość istnieje, ale nasza szkoła nauki jazdy aktywnie oferuje i promuje kursy kategorii b na „automat”. To świetna alternatywa … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Wszystkie informacje o naszych kursach i usługach znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeżeli jednak chcesz zapytać o cokolwiek – napisz do nas wiadomość e-mail lub skontaktuj się z obsługą biura telefonicznie, by uzyskać natychmiastowe informacje. Możesz też odwiedzić nasze biuro stacjonarne i zadać pytania osobiście. Czekamy na kontakt z Twojej strony!

Kontakt