Przejdź do treści
Prawo jazdy

Prawo jazdy po 80. roku życia

Autor: Patryk Byczek

Kierowcy seniorzy mogą spodziewać się przemian w regulacjach związanych z prawem jazdy. Planuje się przeprowadzenie dodatkowych badań, których celem jest ocena umiejętności prowadzenia pojazdów przez kierowców w podeszłym wieku. To działanie wynika z inicjatywy Komisji Europejskiej, która zamierza wprowadzić nowe przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Badania przeprowadzane u starszych kierowców mają zostać wkrótce poddane surowszym standardom.

Kierowcy powyżej 80. roku życia – jakich zmian można się spodziewać?

Zgodnie z unijnymi założeniami w przygotowywanym projekcie, osoby prowadzące pojazdy po ukończeniu nie tylko 80. roku życia, ale nawet 70. roku życia, będą zobowiązane do regularnego udowadniania swojej zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest to jednak wyłącznie jedna z przewidywanych zmian, które mogą dotknąć starszych kierowców. Istnieje również możliwość, że będą oni musieli przechodzić egzamin na prawo jazdy kategorii B co pięć lat, co stanowi kontrast wobec dotychczasowej praktyki przyznawania tego uprawnienia na zawsze, z ważnością dokumentu na 15 lat.

Należy wiedzieć, że mogą zdarzyć się sytuacje, podczas których władze mogą uznać, że dany kierowca nie powinien już prowadzić pojazdu. Wpływ na taką decyzję mogą mieć różne uwarunkowania, w tym np. stan zdrowia, który zazwyczaj ulega, w jakimś stopniu, pogorszeniu w miarę postępującego wieku. Dlatego planowane jest wprowadzenie obowiązkowych badań dla kierowców po ukończeniu 70. lat, chociaż mówi się nawet, że dodatkowe badania będą dotyczyły osób, które skończą 60 lat. Mimo to, szczegóły tych zmian nie są jeszcze dokładnie określone, co sprawia, że ważne jest dokładne śledzenie postępów i ewentualnych doprecyzowań odnośnie do tego projektu.

Czy osobie starszej można „odebrać” uprawnienia do kierowania pojazdami?

Nie – chyba, że są ku temu jakiekolwiek poparte prawem przesłanki. Jednakże, jednym z potencjalnych rozwiązań mających na celu odebranie prawa jazdy starszej osobie jest złożenie wniosku do odpowiedniego organu, czyli starosty, w celu przeprowadzenia badań lekarskich mających potwierdzić, czy dana osoba posiada zdolność do prowadzenia pojazdów, czy też występują przeciwwskazania zdrowotne.

Alternatywnie, istnieje możliwość złożenia wniosku, którego celem finalnie będzie przeprowadzenie badań (na kierowcy-seniorze) mających na celu ocenę zdolności do prowadzenia pojazdów oraz przeprowadzenie egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kierowcy. Proces ten powinien być zrealizowany w terminie do 30 dni. Ważne jest, aby wniosek został starannie uzasadniony. Powinien odwoływać się do konkretnych okoliczności konkretnego przypadku. Podanie powinno zawierać argumentację dotyczącą potrzeby przeprowadzenia badań i oraz ponownego egzaminu, które pozwolą na obiektywną ocenę zdolności do bezpiecznego prowadzenia pojazdu przez osobę starszą.

Czy kierowca-senior będzie musiał powtórnie zdać egzamin na prawo jazdy?

Władze Unii Europejskiej planują wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących uprawnień do prowadzenia pojazdów, które skoncentrują się głównie na kierowcach w starszym wieku. Osoby po 70. roku życia będą miały dwie opcje:

  • poddanie się badaniom dotyczącym zdolności do prowadzenia pojazdów,
  • zrezygnowanie z prawa jazdy.

W Polsce obecnie nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące starszych kierowców, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że Unia Europejska wprowadzi ustawę, która od bieżącego roku może objąć również nasz kraj. Te planowane zmiany wynikają z inicjatywy Unii Europejskiej mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Analizy sugerują, że sposób prowadzenia pojazdów przez starsze osoby może być jednym z czynników prowadzących do wypadków drogowych. Niemieccy eksperci stwierdzili, bazując na analizach, że ryzyko wypadków wśród kierowców-seniorów jest porównywalne do grupy wiekowej 18-24 lat. Zgodnie z planami, od 2024 roku starsi kierowcy, już nawet od 65. roku życia, będą otrzymywali prawo do prowadzenia pojazdów wyłącznie na pięć lat. Po tym czasie konieczne będzie powtórzenie egzaminu, który zweryfikuje, czy dana osoba może bezpiecznie poruszać się pojazdem mechanicznym po drogach publicznych.

Jakie badania lekarskie będzie musiał przejść kierowca-senior?

Osoba, która posiada prawo jazdy, może być poddana badaniom lekarskim zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami, jeśli istnieją uzasadnione i poważne obawy dotyczące jej stanu zdrowia. W ramach tego badania, lekarz uprawniony do przeprowadzenia oceny zdrowotnej osoby poddawanej badaniu, ma za zadanie określić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do prowadzenia pojazdów. Lekarz ma prawo zbadać:

  • wzrok,
  • słuch,
  • układ ruchu,
  • układ oddechowy,
  • układ sercowo-naczyniowy,
  • czynności nerek,
  • cukrzycę,
  • stan psychiczny,
  • ewentualne występowanie bezdechu podczas snu,
  • objawy wskazujące na uzależnienie od alkoholu,
  • objawy wskazujące na uzależnienie od środków psychoaktywnych.

Dodatkowo lekarz ma prawo sprawdzić, czy osoba poddana badaniu stosuje produkty lecznicze, które wpływają na zdolność do kierowania pojazdami oraz występowanie jakichkolwiek innych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą mieć wpływ na bezpieczną jazdę po drogach publicznych.

Seniorzy to rozsądniejsi kierowcy

Badanie wpływu procesu starzenia społeczeństwa na bezpieczeństwo ruchu drogowego jest obecnie przedmiotem analiz na całym świecie. Według raportu „Department for Transport: London”, który podsumowuje międzynarodowe obserwacje dotyczące starszych kierowców, wyniki wskazują na istnienie pewnych kluczowych czynników związanych z przypadłościami seniorów, które mogą przyczynić się do zaistnienia wypadków drogowych. Są to między innymi:

  • nieprawidłowa ocena odległości,
  • wydłużony czas reakcji oraz trudności w wykonywaniu manewrów,
  • problemy z koordynacją,
  • zmniejszona zdolność do podziału uwagi,
  • ograniczone pole widzenia.

Według badaczy, fizyczne ograniczenia związane z wiekiem nie mają znaczącego wpływu na bezpieczeństwo na drogach. Starsi kierowcy rekompensują te ograniczenia poprzez dostosowanie swojego zachowania, takie jak obniżanie prędkości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, unikanie spożywania alkoholu, ograniczanie podróży nocnych oraz wybieranie sprawdzonych tras.

Posty, które musisz znać...

  • Egzamin teoretyczny Ile ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

    Wielu przyszłych kierowców z pewnością zastanawia się, jak długo ważny jest zdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy. To istotne pytanie, ponieważ zdobywanie uprawnień do prowadzenia pojazdów wymaga zarówno zaawansowanego przygotowania teoretycznego, jak i umiejętności praktycznych. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w tej kwestii. Egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo Jeśli jesteś jednym z tych, … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Instruktor nauki jazdy Legitymacja instruktora nauki jazdy

    Legitymacja instruktora nauki jazdy to nie tylko dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców. To znacznie więcej niż plastikowa karta z danymi osobowymi. Stanowi ona symbol zaufania, kompetencji i odpowiedzialności, które są niezbędne w procesie przekazywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego poruszania się po drogach. Kurs na instruktora nauki jazdy Kurs na … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Prawo jazdy Obowiązkowe wyposażenie motocykla

    Każdy motocyklista powinien być świadomy, jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe, aby jego motocykl był dopuszczony do ruchu drogowego. To nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze. Co musi znaleźć się na wyposażeniu każdego motocykla? Elementy obowiązkowego wyposażenia motocykla Jak już wspominałem, motocykl musi mieć swoje „standardowe” wyposażenie, aby można było … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Promocje PROMOCJA DLA PIŁKARZY RUGBY

    W ramach wsparcia lokalnych klubów sportowych przygotowaliśmy stałą promocję dla piłkarzy rugby z klubu Rugby Club Arka Gdynia  – jest to -100 zł na każdy kurs w naszym oddziale na Witominie. Promocja jest stała, nieograniczona czasowo i łączy się z innymi promocjami.

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności KURSY DO KOŃCA ROKU 2020

    Podajemy daty rozpoczęcia kursów do końca 2020 roku: PAŹDZIERNIK 05.10.2020 19.10.2020 LISTOPAD 02.11.2020 16.11.2020 GRUDZIEŃ 07.12.2020 21.12.2020 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na nas kurs online.Więcej informacji na stronie facebook lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Terminy rozpoczęcia kursów w Październiku i Listopadzie 2021

    Podajemy daty rozpoczęcia kursów w październiku i listopadzie 2021 roku: OBŁUŻE, UL. UNRUGA 76: 11.10.2021 25.10.2021 08.11.2021 22.11.2021 WITOMINO, UL. UCZNIOWSKA 25 13.11.2021 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na nas kurs online: KURS TEORII ONLINE: 04.10.2021 18.10.2021 02.11.2021 15.11.2021 29.11.2021 Więcej informacji na stronie facebook lub zapraszamy do kontaktu mailowego.

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Wszystkie informacje o naszych kursach i usługach znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeżeli jednak chcesz zapytać o cokolwiek – napisz do nas wiadomość e-mail lub skontaktuj się z obsługą biura telefonicznie, by uzyskać natychmiastowe informacje. Możesz też odwiedzić nasze biuro stacjonarne i zadać pytania osobiście. Czekamy na kontakt z Twojej strony!

Kontakt