Przejdź do treści
Kategorie prawa jazdy

Czy trzeba mieć prawo jazdy na skuter?

Autor: Patryk Byczek

Jazda na skuterze może wydawać się łatwą i przyjemną formą przemieszczania się po mieście, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Jest to również coraz bardziej popularny wybór wśród osób szukających alternatywy dla samochodów czy komunikacji miejskiej. Czy na skuter potrzebne jest prawo jazdy? A może karta rowerowa? Sprawdzamy.

Przepisy prawne dotyczące jazdy na skuterze w Polsce

Tak naprawdę to, czy bez prawa jazdy będziemy mogli poruszać się skuterem po drogach, zależy zarówno od tego, jaki to będzie skuter, jak i od roku naszego urodzenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że skutery dzielą się na dwie grupy – w zależności od tego, jaka jest pojemność ich silnika. Wyróżniamy:

  • Skutery o pojemności silnika do 50 cm³ (często nazywane motorowerami) – zgodnie z polskim prawem, pojazdy te mają ograniczenie prędkości do 45 km/h.
  • Skutery o pojemności silnika powyżej 50 cm³ – traktowane są jak motocykle i podlegają innym regulacjom (w szczególności prawa jazdy kat. A).

Skuterami o pojemności silnika do 50 cm³ można natomiast kierować bez prawa jazdy, ale uzależnione jest to od daty urodzenia (bo wtedy akurat zmieniono przepisy). Osoby urodzone przed 19 stycznia 2003 roku mogą kierować skuterem do 50 cm³ bez konieczności posiadania prawa jazdy. Osoby urodzone po tej dacie muszą posiadać prawo jazdy kategorii AM, które można uzyskać po ukończeniu 14 roku życia. Stąd właśnie popularność kategorii AM, którą chce zdać większość młodych osób marzących np.: o dojeżdżaniu do szkoły skuterem. Niestety nie wszystkie szkoły jazdy mają tę kategorię w ofercie.

Co za jazdę skuterem bez prawa jazdy?

Zdarza się, że zwłaszcza młodsi kierowcy nie zdają sobie sprawy z wymogu posiadania prawa jazdy na skuter. Często kierują się tym, co słyszą starszych znajomych czy członków rodziny, którzy wspominają czasy, gdy za kierownicą skutera można było zasiąść bez formalnych uprawnień. Jednak obecne prawo jest bezwzględne w tej kwestii i nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z odpowiedzialności. W przypadku kontroli drogowej, tłumaczenie się nieświadomością wymogu posiadania prawa jazdy nie uchroni przed konsekwencjami. Jazda na skuterze bez odpowiednich uprawnień może skutkować nałożeniem mandatu lub grzywny. Dla osób pełnoletnich kwota mandatu za takie wykroczenie waha się od 1500 do 5000 złotych, zależnie od okoliczności zatrzymania i decyzji organów ścigania. Ponadto, w szczególnie poważnych przypadkach, gdy naruszenie przepisów jest uznane za groźne dla bezpieczeństwa publicznego, możliwe jest nałożenie grzywny sięgającej do 30 000 złotych. W skrajnych sytuacjach, oprócz grzywny, osoba może nawet stanąć przed sądem, co grozi karą ograniczenia wolności lub aresztem.

Kara za jazdę skuterem bez prawa jazdy dla nieletniego

Dla nieletnich kierowców sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku stwierdzenia, że nieletni prowadził skuter bez odpowiednich uprawnień, to rodzice lub opiekunowie prawni mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 300 złotych. Jednak to nie koniec konsekwencji, gdyż sprawa dodatkowo jest kierowana do sądu rodzinnego, który decyduje o dalszych środkach wychowawczych lub resocjalizacyjnych. Taka sytuacja nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale także wiąże się z możliwymi długotrwałymi konsekwencjami prawno-społecznymi dla całej rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno młodsi, jak i ich opiekunowie byli świadomi obowiązujących przepisów i po prostu się do nich stosowali.

Posty, które musisz znać...

  • Egzamin praktyczny Czy warto korzystać z jazd doszkalających?

    Jazdy doszkalające to coraz popularniejsza w Polsce usługa. Czy to początkujący kierowcy, którzy chcą poprawić swoje umiejętności przed egzaminem na prawo jazdy, czy też osoby z dłuższym stażem za kierownicą, dążące do odświeżenia i ulepszenia technik jazdy – wszyscy mogą znaleźć w nich cenne wsparcie. Czym są jazdy doszkalające? Jazdy doszkalające to dodatkowe lekcje praktyczne … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Egzamin praktyczny Jak poradzić sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy?

    Możliwość samodzielnego poruszania się autem to duże ułatwienie w codziennym życiu, pozwalające na swobodny dojazd do szkoły, pracy czy po zakupy bez konieczności korzystania z dość zawodnej i często trudnodostępnej komunikacji zbiorowej. By móc leganie poruszać się motocyklem lub samochodem niezbędne będzie jednak zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego po pomyślnym ukończeniu kursu prawa jazdy. W … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Honorujemy kartę Dużej Rodziny!

    Pragniemy Państwa poinformować, że nasza Nauka Jazdy Zbyszek dołączyła do programu Dużej Rodziny. Oferujemy Państwu zniżkę 5% na prowadzone przez nas kursy, a 10% na dodatkowe godziny jazd doszkalających. Zniżka zostaje udzielona za okazaniem Karty Dużej Rodziny. Nie łączy się z innymi promocjami.

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Kategorie prawa jazdy Kategoria A, A1, A2 – od jakiego wieku?

    Marzysz o tym, aby jeździć na motocyklu? Jeżeli tak, to pewnie zastanawiasz się, od jakiego wieku możesz zdobyć uprawnienia na poszczególne kategorie prawa jazdy. We wpisie omawiamy dokładnie, jakie są warunki wiekowe i wymagania dla prawa jazdy kategorii A1, A2 i A. Kategoria A1 – wiek Szczegółowe informacje dotyczące kat. A1: aby zdobyć tę kategorię, … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Kurs teorii prawa jazdy kategorii B On-Line!

    Zapraszamy Państwa na kurs teorii prawa jazdy kategorii B online! W związku z panującą pandemią oferujemy Państwu bezpieczne rozwiązanie nauki teorii w domu. Cykl wykładów online obejmuje 9 spotkań, po 90 minut każde spotkanie. Cały cykl trwa 2,5 tygodnia. Transmisja internetowa zaczyna się o 18:00 w poniedziałki, wtorki i środy. Prowadzi je doświadczony instruktor z … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Prawo jazdy od 17 lat – jest możliwe? Jakie kategorie?

    Dla niektórych z nich możliwość zdobycia prawa jazdy przed ukończeniem 18 lat staje się niezwykle kusząca. Ale czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Przepisy w w naszym kraju przewidują możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów nawet dla osób, które jeszcze nie osiągnęły pełnoletności. Sprawdźmy, jakie kategorie prawa jazdy są dostępne dla niepełnoletnich, … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Wszystkie informacje o naszych kursach i usługach znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeżeli jednak chcesz zapytać o cokolwiek – napisz do nas wiadomość e-mail lub skontaktuj się z obsługą biura telefonicznie, by uzyskać natychmiastowe informacje. Możesz też odwiedzić nasze biuro stacjonarne i zadać pytania osobiście. Czekamy na kontakt z Twojej strony!

Kontakt